Liptovská Mara

Slovenské alebo aj liptovské more - najväčšia vodná nádrž na Slovensku.

Rieka Váh v minulosti spôsobovala mnohé záplavy, preto bola vybudovaná tzv. Vážska kaskáda – systém priehrad a vodných elektrární. Liptovská Mara je prvá priehrada Vážskej kaskády a zároveň najväčšia vodná nádrž na Slovensku. Pri jej výstavbe bolo zaplavených 13 obcí, z toho 12 úplne a Liptovský Trnovec čiastočne. Presídlených bolo spolu 940 rodín, čo predstavovalo viac ako 4 tisíc obyvateľov. Názov Liptovská Mara patril jednej zo zaplavených dedín, z ktorej sa zachoval iba gotický kostolík. Jeho najhodnotejnejšie časti boli prenesené do Múzea Liptovskej dediny v Pribyline. Ostrov Ratkovie je dendrologickou a ornitologickou lokalitou. Nachádza sa tu arborétum s náučným chodníkom.

Liptovská Mara ponúka pestré možnosti strávenia voľných dní: rybolov, vyhliadkovú plavbu loďou, kúpanie, člnkovanie, surfovanie, jazdu na vodných skútroch, jachting alebo pešiu turistiku a cykloturistiku v jej okolí.

Priehrada je obklopená pohoriami Chočské vrchy, Západné Tatry a Nízke Tatry. Od roku 2003 je v jej blízkosti otvorený Aquapark Tatralandia a svoje služby ponúka aj Thermalpark Bešeňová.

Niekoľko čísel o Liptovskej Mare:
Dielo vybudované v rokoch:       1969 - 1975
Rozloha:                                         27 km2
Maximálna hĺbka:                         43 m
Celkový objem vody:                   360,5 mil. m3
Výkon vodnej elektrárne:            198 MW   



Zdroje:
Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 1. časť
http://sk.wikipedia.org/wiki/Bobrovník
http://sk.wikipedia.org/wiki/Liptovská_Mara_(priehrada)
www.liptovskamara.sk