Trať SNP

Železničná trať SNP z Banskej Bystrice do Dolnej Štubne

Železničná Trať SNP prechádza z Banskej Bystrice do obce Dolná Štubňa. Táto trať má 22 tunelov, jedným z nich je aj vôbec najdlhší železničný tunel na Slovensku – tzv. Čremošniansky (v minulosti Harmanecký), ktorý meria presne 4,697 km.  Výstavba trate začala v roku 1936 a bola mimoriadne náročnou a drahou záležitosťou. Náročnosť terénu, ktorý prechádza krasovým územím, spôsobila, že náklady sa vyšplhali na 445 miliónov korún. Pri budovaní trate odviezli viac zeminy ako zo všetkých dovtedy budovaných tratí na Slovensku dokopy. Pracovalo tu 12 – tisíc robotníkov, pričom  35 z nich prišlo o život. Zvlášť tragický sa javí osud stavbyvedúceho, ktorý tu spáchal samovraždu. Dôvodom bola chyba pri hĺbení tunela. Dve partie robotníkov kopali z oboch strán a minuli sa o šesť metrov. Zásek, ktorý vtedy urobili, dodnes vidno na štvrtom kilometri tunela.

Najdlhší tunel sa podarilo preraziť za necelých 20 mesiacov. Celá trať bola dostavaná v roku 1940, no počas vojny bola z veľkej časti zničená. Trvalo ďalšie dva roky, kým bola opäť prejazdná. Tunely na Trati SNP možno vidieť vo filmoch Deň, ktorý neumrie (1973), Tisícročná včela (1983) a Peacemaker (1996).

Technická pamiatka -  viadukt pri železničnej zástavke Horná Štubňa – obec. Názov viadukt pochádza z latinského "via" – cesta a "ductum" – viesť. 
Konštrukcia viaduktu pozostáva z piatich plnostenných polí, každý s dĺžkou 25 m. Trať bola počas vojny poškodená, viadukt sa však nachádza v pôvodnom stave. Ak budete v blízkosti viaduktu "v správnom čase" zachytíte  dunenie osobných vlakov alebo jediného rýchlika, ktorý premáva na tejto trati.

Zdroje:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Čremošné
http://sk.wikipedia.org/wiki/Čremošniansky_tunel
http://hnonline.sk
http://turiec.sme.sk
http://www.slovakia.travel