Horné Považie

Územie Horného Považia patrí medzi najvýznamnejšie regióny Slovenska s rozlohou 1097 km2.

Na severozápade susedí s Kysucami, na východe s Turcom a Horným Ponitrím, na juhu s Trenčianskym samosprávnym krajom. Región sa rozkladá v dolnej časti severozápadného Slovenska, na ľavej časti rieky Váh, do ktorého sa vlievajú z dolín ďalšie riečky. Veľkú časť regiónu pokrývajú Javorníky, Malá Fatra, Strážovské  Súľovské vrchy, Kysucká vrchovina Žilinská pahorkatina. V Národnom parku Malá Fatra sa vyskytuje množstvo druhov vzácnych rastlín, živočíchov a zvierat (napr. medveď hnedý, rys ostrovid, orol skalný, sokol sťahovavý).

V regióne sa nachádzajú štyri mestá: Žilina, Bytča, Rajec a Rajecké Teplice a 61 obcí, kde sa nachádza množstvo známych, ale i menej známych kultúrnych pamiatok. Renesančný zámok s areálom v Bytči i hrad Strečno, so stálou expozíciou „Dejiny hradu“, patria k najhodnotnejším. Ďalej je to rozľahlá Lietava, exponovaný Starharad, pozostatky hradov Hričov a Súľov, i secesná stavba s nárožnými vežami, terasami, arkádami a strešnými arkiermi kaštieľa v Kuneráde, ktorý skôr pripomína cudzokrajnejšiu architektúru. Jedinečný Budatínsky zámok na sútoku Kysuce s Váhom, s jedinečnou drotárskou expozíciou, je ozajstnou Mekkou histórie. Sídli v ňom Považské múzeum, ktoré riadi pracoviská v Čičmanoch, Strečne i v Terchovej. Unikátne maľované drevenice v Čičmanoch sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a presláveným sa stáva aj pohyblivý betlehem v Rajeckej Lesnej, ktorého tvorcom je majster Jozef Pekara z Rajeckých Teplíc. Mestská pamiatková rezervácia s Mariánskym námestím v Žiline, je s jeho rozmermi 100 x 100 metrov ozaj príťažlivá pre domácich, ale najmä pre zahraničných návštevníkov. Mestské pamiatkové zóny majú aj v Bytči a Rajci.

Na dosah ruky od Žiliny je Národný park Malá Fatra, turisticky veľmi atraktívne pohorie Horného Považia. 230 kilometrov turistických značkovaných chodníkov vedie na Sokolie, Boboty i na Grúň. Z osady Štefanova potom do unikátnej sústavy Dier, na Malý a Veľký Rozsutec, Poludňové skaly... Tak sa kraj Juraja Jánošíka postupne stal strediskom cestovného ruchu prvej kategórie, doplnený sieťou penziónov, chát i podhorských hotelov. K vrcholovým zážitkom v regióne patria turistické putovania v zlepencových Súľovských skalách. Tento romantický svet bášt, veží a stĺpov, zoradený do viacerých skalných miest, patrí k najúžasnejším miestam Horného Považia, len 20 kilometrov od Žiliny.

Terchovskou dolinou sa vchádza do Vrátnej a Malej Fatry. Strečnianska tiesňava rozdeľuje pohorie na Krivánsku a na Lúčanskú časť. Krivánska je od roku 1946 dostupná sedačkovou lanovkou z Vrátnej do Snilovského sedla. Z neho možno prechádzať hrebeňom cez vrcholy Chleb, Steny, Hromové a Stoh. Medzi najkrajšie patrí pohľad na Veľký Rozsutec s Poludňovými skalami a Malým Rozsutcom. Najvyšším vrchom je Veľký Fatranský Kriváň (1709 m.n.m.). Lúčasnká časť Malej Fatry je dostupná lanovkou na Martinské hole.

Rajecká dolina je doteraz známa fašiangovými a inými ľudovými tradíciami. Nachádzajú sa v nej kúpaliská, liečivé termálne pramene, sú tu výborné podmienky na lyžovanie a turistiku.

 

Zdroj:
www.regionportal.sk
www.zask.sk