Liptov

Liptov patrí k najrozľahlejším a najkrajším regiónom Slovenska.

Rozkladá sa v Liptovskej kotline popri najdlhšej slovenskej rieke, ktorá vznikla spojením Čierneho a Bieleho Váhu pri Kráľovej Lehote. Na východe región hraničí s Prešovským, na juhu s Banskobystrickým krajom a na severozápade s Oravou. Na jeho území sa nachádzajú tri národné parky: z východu Tatranský, z juhu Nízkotatranský a na západe sa rozkladá Národný park Veľká Fatra. Od severu ho chránia krasové Chočské vrchy.

Západná časť Vysokých Tatier zasahujúca do regiónu  sa nazývajú aj Liptovské hole. V južnej časti sa do nich vchádza dolinami z obcí Žiar, Smrečany, Bobrovec, Jakubovany, Matiašovce. Západnú časť charakterizuje dolomitová rázsocha Sivého vrchu, východnú masív Baranca. Najvyšším vrchom Liptova je Bystrá (2248 m.n.m.). Nízke Tatry delia Liptov od Horehronia, na ktoré vedie cestná spojnica cez Bociansku dolinu a horské sedlo Čertovica. Veľkú Fatru v dolnej časti charakterizujú dlhé lesné doliny, vo vyšších partiách sú lúčiny.

 

Do roku 1923 bol región súčasťou Liptovskej stolice a potom patril do Podtatranskej župy. V súčasnosti je rozdelený na dolný a horný Liptov . Na Liptove sa nachádzajú 3 mestá: Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok a 74 obcí. V listinách je doložený už rok 1341. Spomína sa aj hrad, ako novum castrum, ktorý až do polovice 15. storočia bol sídlom rozsiahleho panstva patriaceho uhorskému kráľovi. V rokoch 1804 – 1805 zriadili cisársko – kráľovské úrady v meste manufaktúru na výrobu pušiek, karabín a pištolí. Liptovský Mikuláš je administratívnym, hospodárskym, kultúrny, ale najmä turistickým centrom stredného Liptova. Spomína sa už v roku 1286, keď kráľ Ladislav IV. potvrdil vlastníctva svätomikulášského majetku Serafínovi a jeho synom, rytierom Mikulášovi a Andrejovi. Neskôr tento majetok vlastnili Pongráczovci. V tzv. palatínskej, llléshazyovskej kúrii, dnešného Múzeu Janka Kráľa, súdili a odsúdili terchovského zbojníka Juraja Jánošíka. Neďaleko stojaci dom č. 28 je najstaršia stavba mesta. Bola sídlom najbohatšieho rodu. Je to gotická Pongraczovská kúria, v súčasnosti Centrum maliara a grafika Kolomana Sokola. Ružomberok ako prvá slovenská osada sa spomína už v roku 1233 pod názvom terra possesio Reuche. Osídlenie potvrdzuje existencia kostola v 13. storočí. Roku 1318 udelil zvolenský župan Magister rytier Donč Ružomberku mestské výsady, ktoré mu roku 1340 rozšíril kráľ Róbert. Rozvoj mesta sa 458 rokov spomalil tým, že ho kráľ Žigmund Luxemburský roku 1390 predal panstvu hradu Likava. Závislé postavenie mesta od likavského panstva skončilo až v revolučnom roku 1848, Svetskou dominantou je radnica z roku 1897. Postavená je v neorenesančnom slohu. Súčasťou radnice bola aj katolícka fara, v ktorej až do svojej smrti v roku 1938 pôsobil Andrej Hlinka. Jeho pôsobenie pripomína Mauzóleum, umiestnené pod južnou loďou chrámu svätého Andreja, zakomponované do areálu Veľkých schodov, doplnených citlivo balustrádami. Katolícka univerzita, Galéria Ľudovíta Fullu, Liptovské múzeum, kaštieľ svätej Žofie, neďaleký Liptovský hrad, Vlkolínec, Pamätník Černovskej vzbury, to je len časť kultúrnej a historickej hodnoty Ružomberka.

Liptov ponúka bohaté možnosti na turistiku a lyžovanie, tiež na horskú a cestnú cyklistiku. Obľúbené sú trasy okolo Liptovskej Mary, cez Čiernovážsku či Demänovskú dolinu. Z vodných športov možno pestovať kanoistiku na rieke Váh. Areál vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši ponúka divoký rafting. Paragliding si možno vyskúšať v Jasnej, na Donovaloch a Rohačke. Uprostred regiónu leží umelé vodné jazero Liptovská Mara a svojimi 21 štvorcovými kilometrami je veľmi vhodným základom letnej rekreácie v jej jednotlivých strediskách: Liptovskom Trnovci, Sielnickej zátoke a v novšom stredisku, pod vežou kostola z Liptovskej Mary a hotelom Bobrovník. Spomínané strediská sú vhodne doplnené  Aquaparkom Bešeňová a Aquaparkom Tatralandia.

Na Liptove sa nachádzajú aj najkrajšie jaskyne na území Slovenska: Demänovská jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Važecká a Stanišovská jaskyňa, ale aj mnoho minerálnych prameňov, ktorých liečivé účinky sú využívané v kúpeľoch: Lúčky, Korytnica a Ľubochňa.

Liptov je charakteristický aj svojráznou ľudovou architektúrou a folklórom, V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sa môžu návštevníci zoznámiť s liptovským folklórom, s ľudovými remeslami, ale aj s chovom huculských koní, čo je raritou tohto múzea. Rezervácia ľudovej architektúry vo Vlkolínci, ktorá je zaradená v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. A tiež tu možno nájsť  archeologické nálezisko Havránok pri Liptovskej Mare, ktoré je z doby železnej.
 

Zdroj:
www.regionportal.sk
www.zask.sk
http://www.liptov.sk
http://www.regionliptov.sk/
http://www.visitliptov.sk