Etnografické múzeum

Nachádza sa v Martine a je to najstaršie pracovisko Slovenského národného múzea

Po druhej svetovej vojne sa postupne špecializovalo na komplexnú dokumentáciu spôsobu života a kultúry ľudu na Slovensku od najstarších čias po súčasnosť. Hmotne dokumentuje výrobné techniky a technológie, spôsoby obživy, stravovania, bývania, odevnú kultúru, spoločenské vzťahy, zvyky a obyčaje, ľudovú výtvarnú kultúru a umelecké prejavy na Slovensku u rôznych etnických spoločenstiev. Je špecializovaným celoštátnym múzeom zameraním na vývoj ľudovej kultúry na Slovensku, etnických skupín, Slovákov v zahraničí.

Expozície:

Človek a pôda  - je ukážkou obrazov práce a života našich predkov podľa striedania sa ročných období a s nimi sa striedajúcich prác na poli, rôznymi spôsobmi získavania obživy, napr. salašníctvo a pastierstvo.

Človek a materiál - predstavuje využívanie prírodných materiálov, ich prirodzených vlastností a tvarov na vznik predmetov dennej potreby.

Človek a odev - je zameraná na ľudový odev, ktorý je na Slovensku jednou z najvýznamnejších zložiek ľudovej kultúry. Odev nemal za úlohu iba ochraňovať nositeľa pred vonkajšími vplyvmi, ale mal aj významnú znakovú funkciu: určoval bydlisko nositeľa, jeho stav, profesiu, sociálne postavenie v dedinskej pospolitosti, ako aj príležitosť, na ktorú sa obliekal.

Zdroje:
www.muzeum.sk
www.snm-em.sk