Múzeum Andreja Kmeťa

Regionálne vlastivedné centrum Turca.

Múzeum spravuje viac ako 175 000 zbierkových predmetov, z čoho je 8 700 zo spoločenskovednej a 166 600 z prírodovednej oblasti. Medzi najcennejšie patria obrazy Révayovskej galérie, zbierka exotických motýľov Ivana Zbíňovského a časť herbára a tiež zoologických exponátov zo zbierky Andreja Kmeťa. Sídli v prvej budove Slovenského národného múzea, o ktorej výstavbu sa podstatne pričinil zakladateľ slovenského múzejníctva Andrej Kmeť. Táto budova je od roku 1994 zaradená do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Expozície

Príroda Turca

Neživá a živá príroda Turčianskej kotliny a priľahlých pohorí. V expozícii sú použité typické druhy flóry a fauny v Turci. Z geologických položiek je aktraktívna zbierka opálov, vzorka zlata a striebra.

Kmetanium

V expozícii Kmetianum je vystavený známy nález mamuta na Slovensku pri Beši, ktorého osobne vykopal Andrej Kmeť. Tento nález v roku 1902 vyvolal rozruch aj v odborných kruhoch, pretože v tom čase nemalo ešte žiadne múzeum v strednej Európe kompletnú kostru tohto najznámejšieho vyhynutého živočícha poslednej ľadovej doby.

Kostol sv. Margity v Turčianskom Jasene

Múzeum Andreja Kmeťa spravuje aj kostol sv. Margity v Turčianskom Jasene so zreštaurovanou maliarskou výzdobou zo začiatku 14. storočia až do 16. storočia.

Andrej Kmeť (1841 – 1908) bol rímskokatolícky kňaz, slovenský archeológ, geológ, mineralóg, paleontológ, historik, botanik a etnograf. Vo vedeckej práci bol samoukom, uvedomoval si hranice medzi profesionálnou a amatérskou vedou, jeho práca smerovala hlavne k zbieraniu materiálov v jednotlivých odboroch. Bol jeden z prvých slovenských vzdelancov, ktorý sa systematicky venoval archeológii. Okrem archeológie sa venoval aj folkloristike. Zapisoval ľudové povesti a rozprávky, skúmal zvyky, obyčaje, zbieral výšivky a čipky, ktoré propagoval doma i v zahraničí. V oblasti geológie, mineralógie, paleontológie spolupracoval s profesormi Baníckej a lesníckej akadémie v Banskej Štiavnici. Našiel viacero nových druhov rastlín, preto podľa neho pomenovali okolo 40 rastlín, najmä ruží a húb. Andrej Kmeť zostavil herbár, ktorý obsahuje 72 tisíc položiek, z toho 39 tisíc vyšších rastlín (okolo 6 tisíc ruží) a 33 tisíc nižších rastlín (25 tisíc húb slizoviek).

Zdroje:
www.muzeum.sk
www.snm-em.sk
www.osobnosti.sk
http://sk.wikipedia.org/wiki/Andrej_Kmeť